PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Saturday 18.05.2024
Search
  Search centre
Czech Republic Index
BASIC INFORMATION
  Basic facts about Czech Republic
The best of Czech
Regions in Czech Republic
Tourist regions
Turistické oblasti
Towns and municipalities
Euroregions
Microregions and associations
Picturesque regions
ACTUALITIES AND EVENTS
  Actualities
Action databank
Folk activities and festivals
Tourist activities
PRAGUE - HEART OF EUROPE
  City of PRAGUE
Prague information centres
Calendar of activities in Prague
Balneology
  Spas
Health insurance
Congress Tourism
  Exhibitions and exhibition grounds
Congress centres
Exhibitions and promotion
Congresses and conferences
Fairs and exhibitions
Tourism and leisure time
  Information centres
Culture and entertainment
UNESCO sights
Sights and architecture
Ecclesiastical monuments
Castles and chateaux
Active holiday
Hiking
Rural tourism
Cycling tourism
Water tourism and sports
Wine tourism
Sport and relaxation
Czech Tourists Club
Travel offices
Folklore and Traditions
  Folklorní sdružení
Folk ensembles
Folk festivals
Folk traditions and customs
Folk craft and products
Nature and its protection
  Biosférická rezervace UNESCO
Protected landscape areas
Natural points of interest
Caves and abysses
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Nature trails
Accommodation & dining
  Car-camping, camping site
Hotels, Boarding houses
Chaty a chalupy
Recreation areas
Further accommodation
Restaurants
Příjemné posezení
Gastronomic specialities
Commerce and services
  Services for motorists
Shopping centres
BUSINESS PROMOTION
  Investment opportunities
Financial sector and insurance
Properties for sale
Industrial production
Food production
Království perníku

Regionální informační centrum Těšínska

ČESKÝ TĚŠÍN - Když v roce 1995 Čedoku vypršela nájemní smlouva na provozovnu v budově Muzea Těšínska, tehdejší ředitelka muzea Věra Tomolová přišla s progresivním nápadem zřídit při muzeu informační centrum. A to rovnou regionální, protože bude první v karvinském okrese. Okresní úřad coby zřizovatel nebyl proti, a tak první den letních prázdnin 1996 byl i dnem slavnostního otevření Regionálního informačního centra Těšínska.
Nezačínali jsme od píky, do vínku jsme dostali moderní nově zařízené pracoviště na výhodném místě v centru města. Jsme na Hlavní třídě, která vede od hraničního přechodu s Polskem k autobusovému a železničnímu nádraží. A odtud se dá pokračovat do Beskyd, na ostravské letiště, do Brna, Prahy, nebo na Slovensko do Tater a na Malou Fatru.
Původní posádku tvořil počítačově orientovaný vedoucí Ing. Aleš Janků, Gabriela Budínská s dvouletou praxí v městském kulturním středisku a dvě čerstvé absolventky gymnázia, které si však časem našly jiná zaměstnání. Základními kvalifikačními požadavky byla práce s počítačem, angličtina a znalost města. Odborníci na turistický ruch tehdy teprve studovali, takže nám kromě výše uvedeného zbývalo nadšení a průzkum poptávky. Obojí brzy přineslo své ovoce.
Od počátku si vedeme počítačovou statistiku veškeré naší činnosti s důrazem na registraci neuspokojené poptávky. Díky tomu můžeme postupně rozšiřovat sortiment poskytovaných služeb a prodeje bez nebezpečí práce nazmar nebo vzniku neprodejných zásob. Ze statistiky se dá vyčíst i období vyšší a nižší návštěvnosti, z čehož jsme si stanovili optimální pracovní dobu. Postupně jsme statistiku doplnili o jednoduchou evidenci prodeje a skladových zásob, takže dnes se svým programem, kterému říkáme ZAIC (ZÁznamník InfoCentra) zvládáme i drobný prodej s půlmilionovým ročním obratem.
Současnou částečně obměněnou posádku doplnili dva infospecialisté - absolvent opavské VOHŠ obor Řízení a rozvoj regionální turistiky David Durczok a René Szotkowski, tvůrce webových stránek, prezentací a jiných počítačových kouzel. Kromě informační a prodejní práce "za pultem" aktivně spolupracujeme s Referátem regionálního rozvoje Okresního úřadu Karviná. Reprezentujeme karvinský okres na výstavách a veletrzích cestovního ruchu doma i v zahraničí. Zatím hlavně na Slovensku a v Polsku, které máme doslova "za humny". Spolupracujeme na projektech, které se týkají příhraniční spolupráce a výměny informací.
Už čtvrtý rok máme vlastní internetové stránky s přehledem regionálních kulturních a sportovních akcí, od loňska připravujeme kulturní přehled pro webové stránky Českého Těšína. Pro Okresní úřad a Muzeum Těšínska připravujeme jednoduché propagační letáky od sběru a výběru dat až po tiskovou předlohu. Pro letošní sezónu chceme soustředit co nejkompletnější nabídku cykloturistických tras a zlepšit "image" karvinského okresu. Třeba aby bratři Tesaříkové mohli příště zpívat o lázeňském a universitním městě Karviné alespoň tak vesele a optimisticky jako o podobně průmyslovém Kladně ( ... vysoký pece tam náramně voněj, nemá to jedinej, jedinej kaz ... ).

Aleš Janků, vedoucí RICT

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.04.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA